گنبد نور
09102551167 : شماره تماس
نیازمندیهای داخلی

جهت احداث مسجد با ویژگیهای لازم، به گونه ای که بیشترین بهره برداری معنوی از مسجد انجام شود، مسائل فراوانی باید مورد توجّه باشد که در اینجا به مواردی اشاره می شود.

سازنده انواع گنبد و گلدسته|گلدسته سازی در تهران|گنبد استیل|ساخت گنبد استیل|سازنده گنبد استیل|گنبد استیل طلایی

1. شبستان

از آنجا که مسجد محل پرستش و برگزاری نماز جماعت می باشد، توجّه به این امر در معماری مسجد ضروری است، از این رو لازم است که وسعت شبستان در حدی باشد که گنجایش آن بیش از جمعیتی باشد که تا 20 سال بعد از این مسجد استفاده می کنند، نه آنکه در همان ابتدا دچار تنگنا باشد.

2. سقف شبستان

سقف شبستان باید دارای ارتفاع مناسب باشد، در غیر این صورت، مردم در شبهای شلوغ مانند شبهای قدر و… به شدّت از جهت تنفس و تهویه دچار مشکل می شوند.

3. قبله

ساختمان مسجد بهتر است به گونه ای باشد که قبله در زاویه و حاشیه مسجد واقع نشود، بدین منظور می توان زوایای مسجد را برای تأسیسات مورد نیاز در نظر گرفته، شبستان را کاملاً به طرف قبله بنا کرد.

لازم به ذکر است که روحانی مسجد باید در تعیین قبله مسجد دقّت کافی اعمال کند وگرنه اختلاف در قبله، گاهی مشکلات بسیاری در بین مردم ایجاد کرده است.

گنبد سازی/مناره سازی/ساخت گنبد/سازنده گنبد/گنبد استیل/گنبد فلزی/گنبد سازی در تهران/گنبدسازی در تهران

4. محراب

از آنجا که لازم است مکان نماز گزاران پائین تر از امام جماعت نباشد، ضروری است محراب به گونه ای ساخته شود که نسبت به همه مکانهای مسجد پائین تر باشد.

5. تطهیر مسجد

اگر در نقاط مختلف مسجد کف شویی و لوله های فاضلاب در نظر گرفته شود، در صورتی که کف و یا فرشهای مسجد متنجس شود، تطهیر آن به راحتی انجام می شود.

6. منبر

از زمان پیامبر صلی الله علیه و آله و معصومین علیهم السلام همواره مسجد محل نشر معارف دین بوده است و در زمان غیبت، علما در مساجد به بیان مسائل دینی می پرداخته اند. از آنجا که محیط مساجد و شبستانها دارای وسعت بوده و مستمعین گوینده را نمی دیدند، منبر جایگاهی بود که علماء بر روی آن نشسته و مستمعین سخنان آنان را می شنیده اند.

در ساخت منبر، فلسفه ایجاد آن باید در نظر گرفته شود. از این رو به هیچ وجه ساخت منبرهای بلند برای مساجد کوچک کار صحیحی نیست؛ چون فاصله بین گوینده و مخاطبین را افزایش داده و امر تفهیم و تفهم را دچار اختلال می کند. برای بسیاری از مساجد، منبرهای دو پله و یا حداکثر سه پله کفایت می کند.

7. صوت

امروز بلندگو و دستگاه صوتی مسئله فرعی و اضافی نیست که همچنان بعد از ساخت مسجد به آن توجّه شود؛ بلکه لازم است به گونه ای ساختمان مسجد طرّاحی شود که بلندگوهای متعدد در همه جا وجود داشته باشد تا صدای یکنواخت،مستمعین را آرامش بخشد.

اگر در کل مسجد سه یا چهار بوق یکی از مجموعه هایی که امروزه در کنار مساجد به خدمتی صادقانه اشتغال دارد، قرض الحسنه می باشد. از این رو در مجموعه ساختمان مربوط به مسجد بهتر است بخشی بدین منظور ساخته شود.

قوی به کار گرفته شود، عده ای که نزدیک هستند از صدای گوش خراش آن رنج می برند و عده دیگری که با فاصله نشسته اند گاهی متوجّه مطالب گوینده نمی شوند.

8. کاشی کاری یا تهویه

در گذشته، کاشی کاری مساجد از یک سو به دلیل کنترل برودت و حرارت و از سوی دیگر به دلیل زیبایی بوده است؛ لیکن امروزه به راحتی می توان با وسائل مدرن سرمایش و گرمایش مساجد را تأمین کرد و از خرجهای بیهوده دوری جست.

گاهی هزینه زیادی برای کاشی کاری محراب مسجد انجام می شود اما مردم از سرما و گرما و یا کف پوش مسجد رنج می برند و هیچ کس هم به فکر حل معضل نیست.

امروزه می توان زیباییهای بیرون مسجد را هم با هزینه خیلی کم و با ابتکارات و خلاقیّت مرتبط با زمان و امکانات این عصر تأمین کرد.

9. نور

از مسائل دیگری که باید مورد

توجّه قرار گیرد، تأمین نور لازم برای شبستان، حیاط و همه تأسیسات مسجد است.

نور مکفی، هم در جذب مردم به مسجد مؤثر است و هم برای تعلیم و تعلّم و تبلیغ دین و ارتباط با مردم تأثیر بسزایی دارد.
کلمات کلیدی:

گنبد فلزیگنبد استیلگنبد آلومینیومگنبد استیل طلاییگنبد سازیگنبدسازیگنبد سازی در تهرانگنبد سازیگنبدسازی

گنبد سازیگلدسته سازیگنبد سازی در تهرانگنبد سبک گلدسته سازی در تهرانگنبد فلزی روکش گنبد|ساخت گنبد|گنبد استیل|گنبد یادمان شهدا|گنبد مزار شهدا|گنبد سازی در تهران|ساخت گنبد در تهران|سازنده گلدسته|ساخت گلدسته|